Co to jest serwer wirtualny i jak go dobrać do własnych potrzeb?
Serwer wirtualny jest coraz chętniej wybieranym rodzajem serwera – zwłaszcza przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Jest bardziej wydajny niż hosting współdzielony, a jednocześnie tańszy niż serwer dedykowany. Jeśli Twój sklep internetowy czy strona przyciągają coraz więcej użytkowników i klientów, warto rozejrzeć się za serwerem wirtualnym. Co to właściwie jest i jak możemy dobrać go do swoich potrzeb?
Serwer wirtualny – co to jest?
W przypadku serwerów dedykowanych po wykupieniu usługi masz na wyłączność jeden z komputerów znajdujących się w centrum danych i będących nieustannie podłączonych do sieci internetowej. Kiedy jednak mowa o serwerze wirtualnym, mamy na myśli jakąś wyodrębnioną część serwera dedykowanego, bowiem serwery VPS powstają przez podzielenie serwera dedykowanego na mniejsze części przy pomocy oprogramowania do wirtualizacji. Posiadając serwer wirtualny VPS mamy dostęp administratora, możemy instalować własne aplikacje i konfigurować serwer według potrzeb.
Jak dostosować serwer wirtualny do naszych potrzeb?
Podstawowymi cechami idealnego serwera jest niezawodność i stabilność. W głównej mierze te cechy mają wpływ na wydajność i bezpieczeństwo naszej witryny czy sklepu internetowego. Ważne więc, by wybrać dobrej jakości maszynę, która będzie serwerem-gospodarzem. Warto postawić na procesor Intel® Xeon®, który znakomicie pracuje w środowiskach wieloprocesorowych. Jego konstrukcja umożliwia wieloletnią pracę bez wyłączania i gwarantuje wydajność oraz dostępność. Ważny jest również rodzaj wirtualizacji, bo to od niej zależy, czy spotkamy się z jakimiś ograniczeniami. Przy pełnej wirtualizacji KVM mamy możliwość niemal całkowitego dostosowania serwera do naszych wymagań.
Wszystkie inne parametry zależą właściwie od naszych indywidualnych potrzeb – od tego, do czego będzie używany serwer, ile pamięci będziemy potrzebować i z jakimi działaniami będzie musiał sobie radzić serwer. Wówczas powinniśmy zwrócić uwagę na zakres pamięci RAM, przestrzeń dyskową i możliwość konfigurowania serwerów w zależności od naszych oczekiwań.
Jeśli mowa o podstawowych zastosowaniach, jak np. prowadzenie bloga, strony WWW dla firmy czy prostego portalu internetowego, z pewnością wystarczy nam najprostszy serwer wirtualny za około 40 zł miesięcznie. 2 GB RAM, 40 GB na dysku HDD i 3 TB transferu to zdecydowanie dobre rozwiązanie. Jeśli serwer ma służyć wewnętrznym aplikacjom firmowym, minimalną ilość pamięci RAM możemy obliczyć, mnożąc zużycie RAM (przez aplikację) przez ilość równocześnie pracujących użytkowników.
Dla małych sklepów wystarczający będzie serwer, który ma 4 GB RAM i 60 GB przestrzeni dyskowej. Z kolei duże sklepy powinny zainwestować w serwer z minimum 8 GB RAM i 80 GB przestrzeni. Zarówno dla małych i dużych sklepów polecane są serwery VPS z dwoma lub czterema rdzeniami procesora. Podobnie jak w przypadku pamięci RAM, również tutaj możemy wyliczyć, ile rdzeni procesora ma mieć serwer używany do wewnętrznych aplikacji firmowych. Wówczas mnoży się ilość równocześnie pracujących użytkowników przez 0,3 (np. pracownik działu handlowego) – 0,75 (np. pracownik biura rachunkowego). Dodajemy do tego 1 rdzeń na każdą bazę danych (na 5-10 użytkowników). Z kolei rozmiar dysku twardego możemy policzyć, dodając do rozmiaru bazy danych 50 GB na system operacyjny oraz 2-3 GB na każdego użytkownika.
Czym różnią się serwery wirtualne od dedykowanych?
Zanim zdecydujesz się na serwer dla strony internetowej swojej firmy, warto podsumować podstawowe różnice pomiędzy tym, jak działa serwer wirtualny a fizyczny serwer dedykowany:
- Serwer dedykowany to maszyna w całości przeznaczona dla jednego klienta, wirtualne serwery są natomiast w rzeczywistości jedynie częścią większych urządzeń,
- Wirtualny serwer daje mniejsze możliwości personalizacji i dopasowania do indywidualnych potrzeb,
- Urządzenia dedykowane są w stanie obsługiwać większe obciążenia bez spowalniania oraz zakłóceń w działaniu strony,
- Serwery wirtualne to rozwiązanie tańsze,
- Wirtualne serwery są bardziej elastyczne i łatwiejsze do skalowania,
- VPS są w porównaniu do serwerów dedykowanych łatwiejsze w bieżącym utrzymaniu, zarządzaniu, a także pod względem rozwiązywania potencjalnych problemów pojawiających się w czasie użytkowania.
Korzyści z wyboru serwerów wirtualnych
Serwer wirtualny to rozwiązanie polecane przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom. Sprawdzi się w firmach, w których nie zachodzi konieczność utrzymywania dużych baz danych, czy aplikacji wymagających najwyższych mocy obliczeniowych. Nie oznacza to jednak, że użytkownik otrzymuje rozwiązanie, które nie sprawdzi się pod względem wydajności czy bezpieczeństwa – wystarczy wybrać sprawdzonego, gwarantującego odpowiednią jakość dostawcę usługi.
Wirtualny serwer w Sprint Data Center wyposażony jest w konsolę, która daje możliwości pełnego, wygodnego i intuicyjnego zarządzania w celu dopasowania do swoich potrzeb oraz preferencji. Pracuje z szybkimi dyskami SSD, a także sprzętem, gwarantującym szybkość łącza sięgającą 1 Gbps. Rozwiązanie to będzie w związku z tym odpowiednie dla firm szybko rozwijających się, którym nie wystarcza już zwykły hosting, lecz budowa własnej serwerowni to wciąż zbyt duży wydatek.
Decydując się na serwery wirtualne od Sprint Data Center, użytkownik może liczyć również na najlepsze jakościowo rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa danych i obsługi infrastruktury serwerowej. Nasi specjaliści monitorują urządzenia przez 24 godziny na dobę. Dostępne jest również całodobowe wsparcie techniczne, dzięki któremu jesteśmy w stanie na bieżąco reagować na wszelkiego rodzaju problemy, z jakimi zgłoszą się do nas nasi klienci. Każdy wirtualny serwer ma również zabezpieczenia chroniące przed atakami DDoS, co jest szczególnie ważne w przypadku stron, na których użytkownicy udostępniają swoje dane osobowe.
W razie potrzeby możesz również rozszerzyć wybrane usługi i skorzystać z innych części naszej oferty. Jesteśmy w stanie zapewnić np. wysokiej jakości, tani certyfikat SSL, który zabezpieczy dane osób odwiedzających Twoją witrynę. Nie musisz decydować się na wiele usług jednocześnie – możesz dopasowywać je do swoich potrzeb w miarę wzrostu Twojej firmy i strony internetowej, z którego wynikać będzie też większe zapotrzebowanie pod względem technicznym.