Czy podawanie danych na stronach bez certyfikatu SSL jest bezpieczne?
W dobie rosnących zagrożeń cybernetycznych i coraz częstszych ataków hakerskich, posiadanie certyfikatu SSL dla domeny stało się niemalże koniecznością. To właśnie on zabezpiecza transmisję danych między przeglądarką użytkownika, a odwiedzaną przez niego witryną. Jego posiadanie stanowi gwarancję dla osoby, że wprowadzone na stronie internetowej informacje są odpowiednio chronione. Co jednak w przypadku, gdy witryna nie ma certyfikatu SSL? Czy podawanie swoich danych na tego typu stronach jest bezpieczne?
Przeglądanie oraz podawanie danych na niezabezpieczonych stronach
SSL certyfikat to kluczowy element zabezpieczenia danych przesyłanych przez Internet. Jego brak oznacza, że połączenie nie jest bezpieczne, co niesie za sobą szereg zagrożeń zarówno dla właścicieli stron, jak i użytkowników. Strona bez certyfikatu SSL jest przede wszystkim o wiele bardziej podatna na ataki hakerskie różnego typu. Dane przesyłane między osobą a serwerem nie zostają bowiem odpowiednio zabezpieczone, co zwiększa ryzyko ich przechwycenia przez oszustów. Konsekwencje wykradzenia poufnych informacji mogą być bardzo daleko idące i prowadzić nawet do kradzieży tożsamości czy też funduszy zgromadzonych na koncie bankowym.
Warto również zaznaczyć, że niezabezpieczone strony mogą być monitorowane, modyfikowane oraz rejestrowane przez cyberprzestępców. Są również o wiele łatwiejsze do podrobienia. W praktyce oznacza to, że już samo przebywanie na witrynach bez certyfikatu SSL może narazić użytkownika na niebezpieczeństwo.
Jak sprawdzić, czy strona www korzysta z SSL?
To, czy strona posiada certyfikat SSL, można zweryfikować, sprawdzając jej adres URL. Witryny używające szyfrowanego połączenia w pasku adresu mają przedrostek „https://”, nie zaś „http://”. Dodatkowo, po jego lewej stronie widoczny jest symbol zamkniętej kłódki.
Obecnie weryfikacja posiadania certyfikatu SSL jest znacznie ułatwiona, w szczególności na takich przeglądarkach, jak Google Chrome. Jeżeli strona nie szyfruje połączenia, Google automatycznie wyświetli bowiem komunikat mówiący o tym, że połączenie nie jest prywatne. Ponadto, podczas przeglądania takiej witryny, na pasku przeglądarki widnieć będzie wyróżniony czerwoną czcionką napis „niezabezpieczona”.
Dlaczego warto wdrożyć certyfikat SSL?
Posiadanie certyfikatu SSL jest standardową formą ochrony w sieci, warto jednak pamiętać, że bezpieczeństwo strony internetowej to nie jedyne korzyści, jakie niesie za sobą jego wdrożenie. Do najważniejszych zalet zaliczyć można:
- Zwiększenie zaufania klientów i poprawę wizerunku firmy,
- Ochronę strony przed phishingiem i innego typu atakami hakerskimi,
- Wiarygodność i wyższą konwersję (w przypadku sklepów internetowych),
- Poprawę rezultatów pozycjonowania SEO w wyszukiwarkach,
- Płynne przetwarzanie płatności oraz szybsze ładowanie strony.
Należy zaznaczyć, że aktualnie w przypadku wielu witryn posiadanie certyfikatu SSL nie jest opcją, a wymogiem. Dzieje się tak w przypadku, gdy strona umożliwia dokonanie zakupu, utworzenie konta, wypełnienie formularza kontaktowego, podanie danych finansowych, a nawet zapisanie się do biuletynu czy też newslettera. Jeżeli więc Twoja witryna nie jest jeszcze zabezpieczona, skorzystaj z oferty Sprint Data Center i wybierz typ certyfikatu, który odpowiada Twoim potrzebom!