Czym się wyróżnia system Ubuntu?
Ubuntu to jedna z wersji systemu Linux, z której korzysta wiele osób zarówno w domu, jak i w biurze. Cechuje się łatwą obsługą, prostym interfejsem i wieloma ciekawymi rozwiązaniami. Wielu użytkowników decyduje się na porzucenie produktu Microsoft na rzecz Linuxa. Czym jest Ubuntu i jakie są różnice pomiędzy tym systemem a Windowsem?
Ubuntu – co to za system?
Ubuntu – co to znaczy? To wyrażenie używane przez południowoafrykańskie plemiona Zulu oraz Xhosa. Oznacza „człowieczeństwo wobec innych” albo „jestem, ponieważ jesteśmy”. Nawiązuje do ogólnej filozofii marki – stawianie na relacje międzyludzkie, pomoc, wsparcie. Ubuntu to kompletna dystrybucja systemu operacyjnego Linux oparta na Debianie, czyli wolnej dystrybucji. Jest dedykowany zarówno do zastosowań domowych, jak i biurowych. Projekt jest sponsorowany przez przedsiębiorstwo Marka Shuttlewortha Canonical Ltd. oraz Ubuntu Foundation. System operacyjny Ubuntu cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników, głównie dzięki przyjaznemu interfejsowi graficznemu. Umożliwia również personalizację za sprawą dostępu do bogatej bazy oprogramowania.
Pierwszy wariant Ubuntu pojawił się 20 października 2004. Był tymczasową dystrybucją Debian GNU/Linux. Początkowo aktualizacje wychodziły co pół roku, ale projekt ewoluował. Dwie kolejne wersje „Hoary Hedgehog” z kwietnia 2005 i 5.10 „Breezy Badger” wydany w październiku 2005 pozwoliły firmie odnieść spory sukces. Początkowo system działał w środowisku Unity, ale wraz z rozwojem porzucono ten pomysł na rzecz GNOME 3 jako domyślnej wersji Ubuntu. Kolejne wersje systemu Ubuntu są wydawane regularnie co sześć miesięcy. Co dwa lata pojawia się wersja LTS (Long Term Support), która otrzymuje wsparcie w zakresie bezpieczeństwa dla serwerów przez kolejnych pięć lat.
Właściwości Ubuntu
System jest darmowy i oparty na licencji open source, co pozwala na dowolne modyfikowanie zgodnie z prawem. Aktualizacje są wypuszczane zawsze dwa razy do roku. Warto również wspomnieć o społeczności – grupa użytkowników chętnie wymienia się uwagami na forach, dlatego w razie problemów można sprawnie odnaleźć odpowiedź na nurtujące pytania. Sam system działa szybko i jest stosunkowo bezpieczny, ponadto cechuje go wysoka stabilność. Nie trzeba go instalować, można również bezpłatnie wypróbować jego działanie na swoim komputerze.
Do właściwości Ubuntu z pewnością warto dodać:
- Intuicyjną instalację bez konieczności ingerencji użytkownika,
- Proste administrowanie
- Wsparcie dla osób niepełnosprawnych,
- Dostęp do wielu ciekawych programów,
- Wsparcie techniczne.
Instalacja Ubuntu
Instalację Ubuntu można wykonać zarówno z poziomu płyty (jeżeli urządzenie ma napęd optyczny), jak też z pendrive. Umieść nośnik i zrestartuj urządzenie. Po ponownym uruchomieniu pokaże się okno powitalne oraz opcję wyboru języka. Prosty konfigurator przeprowadzi Cię przez cały proces instalacji. Czeka Cię miedzy innymi wybór rodzaju klawiatury, programów, czyszczenie dysku (o ile nie ma zainstalowanego innego systemu operacyjnego), ustalenie lokalizacji, podanie danych użytkownika i ustalenie hasła. W czasie instalacji na ekranie pojawi się dedykowany samouczek, w którym zostały opisane najważniejsze zalety systemu i możliwości. Możesz się z nimi zapoznać, czekając aż system przekopiuje pliki. Kiedy instalacja się zakończy, wyświetli się komunikat, w którym wystarczy potwierdzić ponowne uruchomienie komputera.
Aktualizacja Ubuntu
Po zainstalowaniu systemu powinieneś mieć najnowszą, długoterminową wersję LTS, dla której aktualizacja wychodzi co dwa lata i wspierana jest firmę Canonical przez pięć lat. Druga aktualizacja jest wypuszczana o pół roku. Warto dbać, by wersja systemu, z której korzystasz, była zawsze najnowsza. Dzięki temu można zadbać o odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Producent zapewnia również lepsze działanie wszystkich dostępnych już funkcji, a także wyeliminowanie błędów.
Warianty Ubuntu i serwer www
Linux oferuje różne warianty Ubuntu. Dzięki temu już na starcie system może być dopasowany do Twoich potrzeb czy możliwości sprzętowych urządzenia, na którym chcesz go zainstalować. Warto pamiętać, że istnieją zarówno oficjalne wersje, jak i nieoficjalne. W trosce o użytkowników system Ubuntu Linux posiada kilka różnych wariantów, dopasowanych do potrzeb korzystających. Wersja GNOME to standardowy model dedykowany do pracy biurowej lub użytku domowego. Kubuntu – podobna do standardowej, ale oparta na środowisku graficznym KDE Plasma Desktop, który jest w pełni konfigurowalny. Kolejną wersją jest Mate – odpowiednik Ubuntu Classic. Wariant Touch jest dedykowany urządzeniom mobilnym – telefonom, tabletom, a także laptopom 2 w 1. Powstał również wariant systemu dedykowany dla szkół, uczniów i nauczycieli – Edubuntu.
Ubuntu Studio to wariant, z którego najczęściej korzystają osoby zajmujące się obróbką różnego rodzaju multimediów – grafiki, muzyki, filmów czy fotografii. Osoby ze słabszymi, starszymi modelami komputerów z powodzeniem mogą korzystać z Xubuntu. Ta wersja powstała właśnie z myślą o użytkownikach, którzy mają procesor klasy Pentium II oraz 64 MB pamięci RAM. Warto również zwrócić uwagę na Ubuntu serwer www.
Ubuntu serwer
Linux Ubuntu Serwer Edition to darmowa dystrybucja GNU/Linuksa bazująca na Debianie. Dedykowana jest do zastosowań serwerowych. Po zainstalowaniu może zawierać pakiety email, WWW, DNS a także baz danych. Sama instalacja jest prosta, a konfiguracja nie wymaga specjalnych zastosowań. Ubuntu serwer otrzymuje aktualizacje co pół roku z wydaniami LTS co dwa lata. Ma całkiem bogatą bibliotekę poradników i instrukcji, dzięki czemu użytkownik może zlokalizować i rozwiązać problemy, jeżeli takie się pojawią.
Celem Serwera www jest zapewnienie usługi http i zsynchronizowanie jej z aktualnymi standardami. Jeżeli chcesz stworzyć stronę i obsługiwać ją na urządzeniu z systemem Ubuntu, ale nie wiesz, czy wybrać tani serwer VPS, czy może hosting – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy, jakie rozwiązanie warto wybrać.
Różnice – Ubuntu czy Windows?
Windows i Ubuntu (serwer) to dwa różne produkty. Wystarczy uruchomić urządzenie, a różnice widać na pierwszy rzut oka. Sam design i układ znacząco się różni od produktu Microsoft. Dla wielu osób jest on bardziej intuicyjny i łatwiej się go nauczyć. W Windowsie zastosowano hybrydowy kernel NT, a w przypadku Ubuntu – Linux. Microsoft chce jak najbardziej wyręczyć użytkownika, z kolei Linux ingeruje jak najmniej, by użytkownik mógł sam zdecydować, jakie rozwiązanie mu odpowiada. Warto dodać, że system Ubuntu jest całkowicie darmowy i nie wymaga opłaty licencyjnej w przeciwieństwie do Windowsa.
Co zatem wybrać – Ubuntu czy Windows? Instalacja Ubuntu przebiega całkiem sprawnie i już po jej wykonaniu oprogramowanie jest gotowe do pracy. Sam system jest dosyć intuicyjny. Jest również znacznie mniej wymagający pod względem sprzętu niż Windows. Pomimo stale rosnącego katalogu aplikacji wciąż zdarzają się sytuacje, w których system nie będzie w stanie zainstalować specjalistycznego oprogramowania. Problematyczne może być również instalowanie sterowników urządzeń peryferyjnych – nie wszystkie drukarki czy skanery będą miały taką możliwość, dlatego przed zakupem konkretnego modelu warto to sprawdzić. Nieco inaczej wygląda również aktualizacja Ubuntu – każda wersja ma długoterminowe wsparcie, w przypadku Windowsa z czasem poszczególne wersje systemów przestają być wspierane przez Microsoft, a to wiąże się z koniecznością przejścia na wyższy wariant. Ubuntu (www serwer i system) to rozwiązanie, które cieszy się dużą popularnością wśród wielu użytkowników. Przejrzysty interfejs, niskie wymagania sprzętowe i odpowiednio wysoki poziom bezpieczeństwa sprawiają, że sprawdzi się zarówno w domu, jak i w biurach.