Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Edge computing w kontekście nowoczesnych data center

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Edge computing w kontekście nowoczesnych data center

Współczesne przedsiębiorstwa wykorzystują coraz większą liczbę urządzeń i systemów, które mają dostęp do Internetu, a także są połączone wzajemnie między sobą. Generuje to również coraz większe ilości danych, które muszą być w odpowiedni sposób przetwarzane, przechowywane i zabezpieczane. Jednym z rozwiązań tego problemu jest edge computing. Zobacz, na czym ono polega i jak korzysta się z niego w nowoczesnych data center.

Edge Computing – co to jest?

Multi access edge computing określane jest również jako przetwarzanie brzegowe. Jest to koncepcja architektury sieciowej, charakteryzująca się tym, że dane generowane przez urządzenie lub system nie są w całości przesyłane do chmury, lecz przetwarza się je i przechowuje blisko źródła, „na brzegu” sieci. Dzięki temu informacje są analizowane i filtrowane niemal w czasie rzeczywistym, przez co nie ma konieczności przesyłania ich na dalszą odległość w całości. Z koncepcji edge computing korzysta się zarówno w lokalnych sieciach komputerowych LAN, jak też nowoczesnych technologiach uczenia maszynowego czy sztucznej inteligencji.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nowoczesnych technologii i rozwiązań stosowanych w zakresie obsługi danych, zachęcamy do zapoznania się również z innymi naszymi artykułami. Dowiesz się m.in. czym jest Software Defined Data Center, a także cloud hosting – zalety i wady tego rozwiązania.

Jakie zalety ma przetwarzanie brzegowe?

Jeśli znasz już odpowiedź na pytanie: edge computing – co to jest, warto dowiedzieć się też, dlaczego rozwiązanie to zyskuje na popularności. Do zalet przetwarzania brzegowego należą:

  • Większa szybkość przesyłu danych – jeśli informacje przetwarzane są blisko miejsca, gdzie są generowane, skraca się czas potrzebny na ich przesłanie. Nie ma konieczności, aby przy każdym zapytaniu informacje pobierane były z głównego centrum danych, znajdującego się z dala od miejsca pracy,
  • Zmniejszenie przeciążeń – ograniczając ilość danych przesyłanych za pomocą sieci internetowej, firma zmniejsza również ryzyko występowania wszelkiego rodzaju przestojów oraz przeciążeń. Dzięki temu najistotniejsze dla codziennego funkcjonowania informacje są dostępne przez cały czas,
  • Zwiększenie bezpieczeństwa danych – przesyłanie danych na duże odległości w masowych ilościach niezależnie od stosowanych zabezpieczeń zwiększa ryzyko potencjalnych ataków i dostania się informacji w posiadanie niepowołanych do tego osób. Przechowywanie blisko miejsca wytwarzania ułatwia kontrolę nad danymi oraz zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.