Sprint Data Center • ul. Jagiellończyka 26, 10-062 Olsztyn
+48 89 522 12 20
info@sprintdatacenter.pl

Najczęstsze powody, dla których opłacona domena nie działa

blog informacyjny dla użytkowników usług SDC

Created with Sketch.

Najczęstsze powody, dla których opłacona domena nie działa

Zakładasz stronę, wykupujesz domenę. I wydaje Ci się, że od teraz możesz cieszyć się swoją nową witryną, bo przecież wszystko jest już opłacone. A jednak kiedy wpisujesz adres swojej witryny w przeglądarkę, wyskakuje informacja, że jest nieosiągalna. Co jest nie tak? Czy wina leży po stronie konfiguracji? A może pomimo płatności, domena nie została jeszcze włączona? Poznaj najczęstsze przyczyny niedziałającej witryny.

Świeżo zarejestrowana domena

Jeśli właśnie opłaciłeś i aktywowałeś domenę, musisz chwilę poczekać. Nie zawsze strona działa od ręki. Adres musi zostać odświeżony i rozpropagowany na serwerach DNS. Czas od momentu zakupienia domeny do jej poprawnego działania może wynieść od kilku godzin do nawet doby. Uzbrój się więc w cierpliwość i poczekaj, aż domena zacznie działać.

Nieopłacony hosting

Czekaj, czekaj… A pamiętałeś, by wraz z domeną zakupić również hosting? Jeśli nie, to właśnie masz odpowiedź. Czasami też zapominamy, że ważność hostingu dobiega końca i nie odnawiamy go na czas. Pamiętajmy, że domena i hosting to osobne usługi, więc i płatności za nie mogą być osobne, zwłaszcza jeśli zostały zakupione w innym czasie. A hosting to przecież podstawa działania strony. Zanim więc zaczniemy sprawdzać inne przyczyny niedziałającej strony, zalogujmy się do swojego panelu hostingu i sprawdźmy datę jego ważności. Jeśli hosting jest już nieważny, musimy jak najszybciej go opłacić. 

Nieaktywne serwery DNS

Gdy konfigurujemy naszą stronę, powinniśmy przekierować ją na min. 2 różne serwery DNS, które znajdują się w jednej sieci. To właśnie serwery DNS dbają o poprawną obsługę techniczną domeny oraz odpowiednią interpretację konfiguracji witryny. Pamiętaj więc, by oddelegować stronę na więcej niż jeden serwer, by strona działała nawet wtedy, gdy jeden z serwerów uległ awarii. Jeśli kupujesz domenę w pakiecie z hostingiem, usługa DNS powinna być z automatu prawidłowo skonfigurowana.

Nieprawidłowa konfiguracja domeny

Czasami zdarzają się błędy w konfiguracji domeny. Z pozoru błahe, jednak ich skutkiem może być niestety niedziałająca strona. Bywa, że przekierowujemy domenę na nieprawidłowy adres IP za pomocą rekordu A lub hosta CNAME. Wówczas w przeglądarce pojawia nam się informacja o niedostępności strony. Podstawowy błąd to pozbycie się rekordu CNAME dla adresu www.nazwastrony.pl oraz *.nazwastrony.pl. Wówczas nawet adres z www nie będzie nam się wyświetlał. 

Domena została zhakowana

Czasami nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią nas przed atakami hakerów. Zwykle w wyniku takiego ataku treść strony ulega zmianie lub witryna zawiera wirusy. Jeśli więc wpisujesz w przeglądarkę adres swojej witryny, a pojawia się całkiem inna strona, to wiedz, że coś się dzieje. Bardzo często ataki pochodzą z Chin czy Rosji, dlatego możesz zobaczyć na stronie treści właśnie w tych językach. 

Jednym z rozwiązań powyższej sytuacji jest przywrócenie kopii zapasowej strony. Dlatego pamiętajcie o robieniu kopii lub zakupie hostingu, w którym takie kopie są wykonywane regularnie. Jeśli znacie się na programowaniu, możecie też przeanalizować kod źródłowy strony w poszukiwaniu podejrzanych fragmentów. Zwróćcie uwagę zwłaszcza na pliki JavaScript, index.php oraz pliki szablonów.