Serwer VPS Cloud – czym się różni od innych typów serwerów
Jeszcze do niedawna osoby chcące skorzystać z usług hostingowych miały do wyboru hosting współdzielony, serwer VPS albo serwer dedykowany. Już jakiś czas temu na rynku pojawiło się nowe rozwiązanie, czyli serwery VPS Cloud. Czym różnią się od innych typów serwerów? Czy jest to bardziej opłacalne rozwiązanie?
Najpopularniejsze serwery
Gdy chcemy skorzystać z usług hostingowych, do wyboru mamy najczęściej hosting współdzielony, serwer VPS oraz serwer dedykowany. Te trzy typy usług znacznie się od siebie różnią i zwykle skierowane są do różnych grup odbiorców.
Najtańszy z tej grupy jest oczywiście hosting współdzielony, który skierowany jest do właścicieli prostych, mało wymagających stron z niewielkim ruchem. Wówczas zasada działania opiera się na współużytkowaniu jednego serwera fizycznego przez różne strony. Takim hostingiem zarządzają administratorzy hostingodawcy. Niestety jest to rozwiązanie dość ryzykowne. Przy dużym skoku ruchu na naszej stronie możemy szybko wyczerpać zasoby, a nasza strona przestanie na jakiś czas działać. Jeśli np. wyczerpiemy określoną ilość zasobów, strona może nie być dostępna już w połowie dnia.
Serwer VPS to z kolei najbardziej optymalne rozwiązanie. Serwer fizyczny dzielony jest na kilka serwerów wirtualnych, jednak w przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, możemy go konfigurować, a zasoby serwera są tylko dla nas. Nie musimy się więc obawiać, że w razie przeciążeń na stronie, która współdzieli z nami maszynę, nasza strona również padnie. Tani serwer VPS to najchętniej wybierane rozwiązanie wśród sklepów internetowych.
W przypadku serwera dedykowanego, mamy dla siebie całą maszynę. Możemy ją dowolnie konfigurować, mamy też dużo większe zasoby, choć opcja ta jest dużo droższa od poprzedników. Bardzo często takie rozwiązanie wybierają firmy, które generują gigantyczny ruch na swoich stronach.
Czym są serwery VPS Cloud?
Serwery VPS Cloud są najnowocześniejszym rozwiązaniem. W tego typu serwerach przestrzeń dyskowa ma wysoką dostępność i ulokowana jest w chmurze. Aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo plików, stosowane są 3-krotne replikacje danych serwera wirtualnego.
Co je odróżnia od pozostałych serwerów? Przede wszystkim to, że w przypadku awarii serwera fizycznego serwer VPS oraz dedykowany przestaje działać. Chmury korzystają jednak z kilku serwerów, w związku z czym, gdy jedna maszyna fizyczna się zepsuje, nasze pliki zostają wysłane do innego serwera. Dzięki temu nasza strona czy sklep internetowy nadal będą działać. Musimy jednak pamiętać, by dokładnie sprawdzać oferty firm hostingowych. Może się bowiem zdarzyć, że w przypadku tańszych chmur nasze pliki zostaną skopiowane na inną maszyną, jednak będzie się to wiązało z przerwą w działaniu witryny.
Bardzo często popularne chmury oferują też automatyczne skalowanie serwera w zależności od naszych potrzeb. Gdy na stronie występują duże skoki, możemy dopasować parametry tak, by serwer wytrzymał obciążenie i nie spowolnił działania strony.
Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie danych, warto rozejrzeć się za serwerem typu VPS Cloud.
Zalety własnego serwera VPS
Jeśli wybierzesz dla swojej strony internetowej zaufanego dostawcę gwarantującego wysoką jakość usług, Twój VPS serwer będzie rozwiązaniem wyróżniającym się parametrami i zapewniającym optymalną pracę witryny. Oto najważniejsze zalety własnego serwera VPS w Sprint Data Center:
- Intuicyjna, w pełni zarządzalna konsola do obsługi,
- Przestrzeń dyskowa na szybkich dyskach SSD,
- Wysoki poziom bezpieczeństwa – m.in. ochrona przeciw atakom DDoS, a także kopie bezpieczeństwa,
- Dostęp do serwera z poziomu Root – możliwość dopasowania go do własnych potrzeb,
- Elastyczność i skalowalność,
- Możliwość rozbudowy o dodatkowe usługi z naszej oferty – np. certyfikaty SSL,
- Tańsze rozwiązanie niż serwery dedykowane – brak konieczności budowania i utrzymania serwerowni, a także zatrudniania personelu, który ją obsłuży,
- Wyższe możliwości techniczne niż te dostępne w większości ofert standardowego hostingu,
- Wysokiej jakości infrastruktura monitorowana pod kątem prawidłowej pracy przez 24 godziny na dobę i przystosowana do pracy z dużymi obciążeniami,
- Procesor do 6vCPU, RAM do 6 GB, dyski SSD do 50 GB, transfer 5 TB, łącze do 1 Gb/s,
- Całodobowy dostęp do wsparcia technicznego, co umożliwia natychmiastową reakcję na problemy techniczne.
Dla kogo przeznaczone są serwery VPS cloud?
Serwery VPS Cloud w Sprint Data Center można określić jako idealne rozwiązanie przejściowe pomiędzy zwykłym hostingiem a własnym serwerem. Jeśli wiesz, że potrzeby Twojej strony internetowej rosną i hosting nie spełnia już jej wymagań, nie musisz decydować się od razu na wymagającą pod względem nakładów pracy i finansów inwestycję w postaci własnej serwerowni.
To dobry wybór również wówczas, gdy mimo większego zapotrzebowania technicznego, nie masz specjalistycznej wiedzy ani dedykowanego działu IT, który byłby w stanie obsłużyć serwerownię. Możesz mieć do dyspozycji całodobową obsługę specjalistów, gotową zareagować na problemy techniczne, z którymi nie jesteś sobie w stanie poradzić samodzielnie.
VPS Cloud będzie odpowiednim rozwiązaniem w przypadku, gdy odwiedziny na stronie można liczyć już w tysiącach dziennie. Polecane jest również do testowania aplikacji ze względu na możliwość przygotowania indywidualnego środowiska, na co nie pozwala większość pakietów hostingu współdzielonego. Jest chętnie wybierane przez deweloperów tworzących autorskie oprogramowanie.
Elastyczność proponowanych przez nas rozwiązań sprawia, że z VPS Cloud warto skorzystać również wówczas, gdy nie wiesz, w jakim miejscu na rynku będzie Twoja firma za rok lub dwa. Jeśli witryna przechodzi przez etap dynamicznego wzrostu popularności, nie musisz obawiać się o to, że szybko dojdziesz do momentu, w którym wybrane pakiety nie będą w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Dajemy naszym klientom duże możliwości rozbudowy i personalizacji usług. Jeśli chcesz dokonać zmian, skontaktuj się z nami, a nasi specjaliści zaproponują najlepsze rozwiązanie.